Slovensky English Deutsch Polski  
     Úvod     Kontakt     Ponuka     Cenník     O obci Štrba     Okolie Štrby

O obci Štrba...

Prvé zmienky o obci pochádzajú z roku 1208. Pôvod názvu Štrba nebol zatiaľ objasnený, najstarší názov Czorba zrejme súvisí s jej polohou - štrbinou medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami.

Vysvetlivky:

7. Poštový úrad, 8. Základná škola Štrba, 9. Pekáreň pod brezou, 10. Zdravotné stredisko a lekáreň,
12. Železničná zastávka Štrba, 13. Obecný úrad Štrba, 14. Centrum obce, 15. Pamätník Smútiaca mať,
16. Evanjelický kostol, 17. Rímsko-katolícky kostol, 18. Privát - Milan Jonas

Štrba si vždy udržala významné postavenie v politickom i kultúrnom dianí života horného Liptova. Hospodársky i spoločenský život výrazne ovplyvnili rozvoj cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách.

Z pôvodných architektonických pamiatok v obci nájdeme ev. kostol a.v. z roku 1784, rím. - katolícky kostol sv. Ondreja z roku 1844, zachovala sa aj pôvodná štrbská drevenička. spolu s lokalitou Šoldovo - zaniknutou stredovekou osadou a pamätníkom SNP "Smútiaca mať".

Každoročne v júly sa koná Malý Štrbský Maratón. Organizátori 31 km cestného behu zo Štrby do Liptovskej Tepličky a spät pozývajú všetkých nadšencov vytrvalostných behov.

Cestovný ruch by sa mal postupne stať zdrojom existencie obce. Výhodná poloha Štrby na úpätí Vysokých Tatier, výhodné dopravné spojenie, široká ubytovacia kapacita, dobrá úroveň obchodnej siete, pohostinnosť a srdečnosť domácich obyvateľov - vytvára predpoklady na rozvoj cestovného ruchu, turistiky, rekreácie a s tým spojených služieb pod Tatrami. V lete sú predmetom záujmu návštevníkov predovšetkým Vysoké Tatry. Z Tatranskej Štrby vedie ozubnicová železnica na Štrbské Pleso (1355 m), vyhľadávané horské stredisko s prekrásnym pohľadom cez hladinu Štrbského plesa na najbližšie vrcholy - Solisko (2301 m), Patriu (2203 m) , Vysokú (2560 m). Odtiaľ je možné absolvovať menej náročné vychádzky. Na Solisko premáva aj sedačková lanovka. Je tu tiež množstvo vysokohorských túr k horským plesám, priesmykom i na tatranské vrcholy. Horolezecké výstupy je možné absolvovať len s horským vodcom.

V obci Štrba sú vybudované dve náučno-relaxačné cyklotrasy.

V zime sú k dispozícii viaceré lyžiarske strediská. V Tatranskej Štrbe sú dva lyžiarske vleky, vhodné najmä pre začiatočníkov a deti. Pre náročnejších lyžiarov doporučujeme lyžiarske stredisko v Areáli snov na Štrbskom Plese (14 km). Veľmi pekná je lyžovačka v blízkej Lopušnej doline pri Svite (7 km) a v Liptovskej Tepličke (17 km). Skúsení lyžiari môžu navštívit lyžiarske stredisko Jasná v Nízkych Tatrách (50 km).

V obci bol v septembri 2003 založený M-klub - obecný klub mladých. Ten poskytuje možnosti pre trávenie voľného času mladých a tiež vytvára podmienky pre sebarealizáciu a tvorívú činnosť.

Viac informácií nájdete na oficiálnej www stránke obce Štrba - www.strba.sk

 

23. 6. 2024
Copyright 2004 - 2024 - Všetky práva vyhradené - www.jonas.sk